Dubai’de Şirket Kurmak

Dubai’de bir şirket kurmadan önce; anakara, serbest bölge ve off-shore şirket formasyonu arasındaki farkları anlamakta fayda vardır. Bunun akabinde, şirketinizin faaliyet konusuna uygun bir lisans seçmeniz gerekir. Son olarak, tüm yasal belgeleri hazırlamanız, bir kurumsal banka hesabı açmanız ve vize sürecini başlatmanız gerekmektedir.

Albatros International FZE olarak, biliyoruz ki yeni bir ülkede şirket kurmaya karar vermek zorlu bir süreçten geçerek bu kararı verdiğiniz anlamına gelir. Bu sebeple biz Dubai’de şirket kurma prosedürlerini sizin için mümkün olduğunca kolay ve zahmetsiz hale getirmeyi hedefliyoruz. Albatros, Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai’de iş kurmanın tüm teknik ve idari yönleriyle sizin adınıza ilgilenir. Ayrıca faaliyetlerinize en uygun olan lisansı belirlemek için sizinle birlikte çalışır. Son olarak, tüm gerekli yasal belgeleri hazırlar, kurumsal banka hesabı açılımı konusunda sizi yönlendirir ve vize başvuru sürecine de yardımcı olur. Dubai’de şirket kurma süreci başlangıçta her ne kadar kompleks ve karmaşık görünse de asağıdaki adımları takip ederek ilerlediğiniz de işiniz o denli kolaylaşır:

  1. İşletmenizin faaliyetlerini seçin: Halihazırda kendi ülkenizde yapmakta olduğunuz iş veya Dubai’deki şirketiniz aracılığıyla vermek istediğiniz hizmetler ne tür bir faaliyet ruhsatı (business license) almanız gerektiğini belirler. Faaliyetinizi, ticari, profesyonel veya endüstriyel lisanslardan biriyle yürütmeniz, operasyonlarınızın temelini de belirleyecektir. Ancak seçim yaparken unutmayın: Gıda ticareti, mücevher ticareti, veterinerlik faaliyetleri ve hukuki danışmanlık gibi belirli faaliyetler diğer bazı devlet kurumlarından ilave onaya tabii olabilir. Dubai’deki Ekonomik Kalkınma Departmanının (The Department of Economic Development (DED) ) websitesinde 2000’den fazla faaliyetin listesi ve ilgili özel koşulların ve onayların olup olmadığını bulabilirsiniz.
  2. Serbest Bölge / Yerel Şirket: Yabancı bir yatırımcı olarak, şirketinizin %100 mülkiyeti size ait olsun isterseniz, Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan 45’i aşkın serbest bölgeden birini seçebilirsiniz.Her serbest bölge yönetiminin kendine ait kural, prosedür ve fiyat politikaları vardır. Her serbest bölgede her faaliyete uygun lisans verilmeyebilir. Bu sebeple kurulacak olan şirket faaliyetlerine karar verdiğinizde biz sizi bu faaliyetlerin hangi serbest bölgede optimal bir şekilde onaylanabileceği konusunda yönlendireceğiz.

Eğer faaliyetleriniz serbest bölge lisansı için uygun değilse, o zaman %51 hissesi bir Emarati vatandaşa ait olan, lokal lisanslı bir LLC şirket kurmak zorunda kalabilirsiniz. Mesela çoğu butik, restaurant, hotel gibi faaliyetler sadece DED lisansıyla yürütebileceğiniz faaliyetlerdir. DED lisansı yabancılar için mülkiyet hakkı üzerindeki belirli kısıtlamalar ile birlikte gelir (Maksimum %49 yabancı mülkiyeti gibi).

  1. Yasal statü: Şirketinizin kaydını yapmak için tercih ettiğiniz otorite herhangi bir serbest bölgede de olsa DED de olsa şirketinizi hangi yasal statü ile kuracağınıza karar vermeniz gerekir. Örneğin, tek ortaklı bir serbest bölge şirketi (FZE) kurabileceğiniz gibi çok ortaklı FZC veya şube kurulumu da yapabilirsiniz. Yine faaliyet konunuza göre uygun yasal statünüzü tercih etmeniz cok önemlidir. Örneğin, bir hukuki danışmanlık firması kurmak isterseniz, bu sadece bir sube ya da bağımsız bir şirket olarak yapılabilir. Her serbest bölgenin şirket yapısıyla ilgili kendi kısıtlamaları vardır.
  2. Şirket adı: Ticari adınız yasal prosedürün çok önemli bir parçasıdır. Şirket adı, başka bir şirketin şubesi olmadığınız sürece, yürüteceğiniz faaliyetlere uygun olmalıdır. Her serbest bölgenin ticari isimlerle ilgili kendine ait bazı kuralları olabilir. Şirketinizin ticari ismine karar verdiğinizde, isim opsiyonlarının uygunluğunun öncelikle ilgili serbest bölge otoritesinden onaylanması gerekmektedir.
  3. Sermaye yatırımı: Minimum hisse sermayesi, genellikle şirket ana sözleşmesinde belirtilir. Çoğu durumda, kurulum sırasında asgari sermayeyi ödemek zorunda değilsiniz.
  4. Tesis kiralama: Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai’de şirket kurmak icin bir tesis kiralamak resmi bir yükümlülüktür. Faaliyetlerinize ve ihtiyacınız olan sayıda çalışan vizelerine basvurmanıza izin verecek bir tesis kiralamanız gerekir. Bu tesis, farklı ebatlarda fiziksel ofisler, depolar, ortak kullanım alanlı sanal ofisler veya sizin inşaa edebileceğiniz bir üretim tesisi de olabilir. Hangi resmi kurumda lisans başvurusu yapıyorsanız, o kurumun izin verdiği alanlarda tesis kiralamanız gerekir. Örneğin A serbest bölgesinde lisans başvurusu yapıyorsanız, onların size sunacakları ofislerden birini seçmeniz gerekir.
  5. Tüm kuruluş belgelerini tamamlama: Yukarıdaki adımların her birini tamamladığınızda, başvurunuzu başlatmaya hazırsınız demektir. Doğru evrakların hazırlanması sürecinde sizinle beraber hareket ederek, evrakları en kısa zamanda tamamlanmasını sağlarız.
  6. Lisans basvurusu: Lisans basvurusu sürecini ilgili otoritede sizin icin takip ederek, faaliyet ruhsatı ve diğer resmi belgelerinizin (şirket kurulum sertifikası, kira kontratı, şirket ana sözleşmesi vs..) bir an önce edinerek, faaliyete geçmenizi sağlarız.
  7. Banka hesabı: Artık kurumsal banka hesabınızı açmak için gerekli tüm evraklarınız var. Yerel veya uluslararası bir bankaya kendiniz basvurabilir veya süreci daha da kolaylaştırmak için bizden ilgili hizmetlerimizi talep edebilirsiniz.
  8. Göçmenlik kartı ve oturum vizesi süreci: Talep etmeniz halinde sizleri göçmenlik kartı başvurusu ve hem sizin hem de ailenizin ya da çalışanlarınızın oturum vizelerinin alınması konusunda yönlendirebiliriz.
DETAYLI BİLGİ ALIN