Bir Şehir Efsanesi: Dubai

Biz Türkler için Birleşik Arap Emirlikleri ortak din ve kültürel benzerlikler sebebiyle kendimize hem çok yakın hissettiğimiz hem de şehir efsanesi haline gelen zenginliği, hızlı ve planlı gelişimi, yazın gölgede 50 dereceyi aşan sıcakları sebebiyle bize bir o kadar da uzak olan bir ülkedir. Her ne kadar ata sporumuz olmasa da ticaret, özellikle uluslararası ticaret, Türk işadamları özellikle Türk müteahhitlerin zamanında en zor koşullara sahip olan Rusya, Libya, Irak ve Afganistan gibi pek çok ülkede projeler üstlenip bunları layıkıyla tamamlamışlardır. Halen rekabetin yüksek, kar marjlarının düşük olduğu coğrafyalarda işadamlarımız türlü sıkıntılara katlanarak  faaliyetlerine devam ediyorlar. İşte hotel lobilerinde, konferans salonlarında, iki tüccarın dostane sohbetinde Dubai hep bu sorunların çözümü için iyi bir alternatif olarak bahsi geçen bir  şehirdir.

  • “Dubai’de vergi yok”
  • “Nasil yani? Hiç mi yok?”
  • Hayır. Bizdeki gibi kurumlar vergisi, gelir vergisi, stopaj gibi vergilerin hiç biri yok. Bir KDV var. O da daha yeni uygulanmaya başlandı”
  • Allah Allah!!! Bu adamlar nerden para kazanıyorlar o zaman?”

Mesleğim gereği şimdiye dek pek çok Türk ve yabancı işadamına Birleşik Arap Emirlikleri’nde şirket kurulumu konusunda yardımcı oldum. Yukarıda bahsi geçen konuşma her toplantımızın girizgahı idi diyebilirim. Herkesin duyduğu ve bir o kadar da inanamadığı şehir efsanesi…

Haliyle vergi ve SGK uygulaması olmayan,  calışanların kolaylıkla ve nispeten düşük maaşlara temin edilebildiği,devletin yapılan faaliyetler üzerindeki müdahalesinin minimum olduğu, şirketinizin elde ettiği karları bir gün başka bir ülkeye taşımak istediğinizde bunun karşısında yasal bir engel olmayan bir yerde iş yapmak, tabii ki herkesin hayallerini süsler. Dünya Bankası’nın 2017 yılı raporuna göre, Dubai iş yapmada en kolay olan yerler arasında 21. sırada yer alıyor (Ayni raporda Türkiye 66. sirada). (https://data.worldbank.org/indicator/IC.BUS.EASE.XQ?locations=AE )  – Dolayısıyla şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Karmaşık bir bürokrasi, günden güne değişiklik gösteren yasalar, oynak döviz kurları, yükselen enflasyon ve ağır vergi oranları olan bir ortamda iş yapmaya alışmış olan işadamlarımız için Dubai’de şirket kurmak ve iş yapmak neredeyse bir cocuk oyuncağı sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DETAYLI BİLGİ ALIN