BAE’de İş Yapmak: Avantajlar ve Dezavantajlar

Birleşik Arap Emirlikleri’nin  para birimi olan dirhem (AED), dolara sabitlenmiştir. Kârların transferi veya sermayenin yurtdışına aktarılması konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Kurumsal veya kişisel vergiler yoktur ve 1993 yılında Türkiye ile imzalanmış olan çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması mevcuttur.

İthalat vergileri neredeyse tüm mallar için %5 civarındadır. Hindistan, Pakistan, Filipinler ve Nepal’den sağlanan mavi yaka işgücü bol ve ucuzdur. Bunlara ek olarak, BAE yeni ticaret yolları üzerinde, hem Asya hem Avrupa hem de Afrika arasındaki konumu sebebiyle her üç kıta ile de iş yapmayı kolaylaştıran bir Jeo-politik öneme sahiptir. İş ortamını destekleyen vizyoner ve liberal bir yönetim yapısı vardır.

Olası en büyük dezavantajlardan biri halen Dubai istisnası hariç petrol ve doğal gaza dayalı bir ekonomisinin olmasıdır. Buna ek olarak hızlı ve dakik iş yapmaya alışık olan Türk işadamlarını bekleyen sabır sürecini de unutmamak lazım. Emaratiler hem anlaşmaların imzalanması hem de ödemelerin yapılması konusunda daha yavaş hareket edebilirler. Bir diğer dezavantaj aslında akıllı marka stratejileri ile kolaylıkla avantaja dönüştürülebilir. Türk ürünleri için ne yazık ki halen BAE piyasalarında doğru bir yerleşik algı yaratılamamıştır. Ürünlerimiz Çin menşeili ucuz ama kalitesiz ürünlerle, pahalı ama evladiyelik olarak algılanan Avrupa menşeili ürünler arasında bir yerde kaybolurlar ve bu durum şirketlerin fiyat politikalarını belirlemelerinde sorunlar yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DETAYLI BİLGİ ALIN